Wybieramy wózek inwalidzki

  1. Home
  2. Temat: Zdrowie
  3. Wybieramy wózek inwalidzki
Wybieramy wózek inwalidzki

Wybieramy wózek inwalidzki

Temat niby prosty, ponieważ każdy wie, że wózek inwalidzki ma ułatwić mobilność użytkownika i zwiększać jego samodzielność. Nie każdy już za to wie, że rodzaj wózka należy wybrać do stopnia samodzielności. 


Najczęściej wybieramy wózek inwalidzki w wersji standardowej. Takie wózki najczęściej spotykamy na szpitalnych korytarzach i w domach osób starszych. Z pewnością sprawdzą się, w przemieszczaniu osoby starszej oraz przy urazach krótkoterminowych. Niewątpliwie jego ogromną zaletą jest jego cena, która zazwyczaj sięga kilkuset złotych.

 Dla osób o dużym stopniu samodzielności oraz aktywnym trybie życia polecane są wózki aktywne. Wykonuje się je z lekkich materiałów jak na przykład aluminium. Niestety ich cena jest kilkukrotnie wyższa od wózka standardowego.

 Dla osób mało samodzielnych które mają trudności w poruszaniu się rekomendowane są wózki o napędzie elektrycznym. Takie wózki wyposaża się w napęd elektryczny i akumulator co pozwala przejechać dystans od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów. Mają również układ sterujący za pomocą którego kierują wózkiem, zapewnia on wygodną obsługę jedną kończyną: głową, głosem, a nawet oddechem. W zależności od terenu po jakim zazwyczaj będzie poruszał się wózek można dobrać różne rodzaj napędu: przedni, tylny i środkowy. Ich wyposażenie może być wzbogacone o oświetlenie drogowe, system audio, podłokietniki, platformę podnosząca i pionizująca. Ich cena to od kilku do kilkudziesięciu tysięcy zł.

Do użytku domowego wystarczy nam wózek standardowy, ale czy jest on nam faktycznie potrzebny?

 

Bardzo!


Osoba stale pozostająca w łóżku potrzebuje zmiany pozycji co 2h. Nie oznacza to jednak, że wystarczy ją przekręcać na boki, potrzebne jest również sadzanie chorego. Mając wózek inwalidzki można sadzać naszego chorego nie tylko po to, aby zmienić mu pozycję ale również w celu aktywizacji chorego i jego czynnym uczestnictwie w życiu rodzinnym. O ile przyjemniej jest chorej osobie zjeść obiad przy stole, razem z bliskimi, a nie w łóżku. Zagrać w grę planszową czy pooglądać telewizję. Wózkiem inwalidzkim można wjechać pod prysznic ( o ile warunki mieszkaniowe na to pozwalają) i wykąpać się prawie samodzielnie. 

Kolejny plus to wyjście na spacer - chory to nie jest więzień własnego domu i nie można pozwolić aby tak się czuł!

Pamiętajmy, że chory, nie może siedzieć dłużej niż dwie godziny. W pozycji siedzącej jest duży nacisk na pośladki, co może spowodować odleżynę w tej okolicy, jeżeli nasz chory zbyt długo będzie w tej pozycji przebywał. Warto zamontować poduszkę np, pneumatyczną do wózka inwalidzkiego aby jeszcze zminimalizować ryzyko rozwoju odleżyny. 

Dostępnych jest też kilka innych udogodnień, które możemy dokupić do wózka takich jak: zagłówek, podnóżek, stolik, podłokietnik, pas bezpieczeństwa, podstawkę do kubka, a nawet uchwyt na parasol.

Mamy ogromny wpływ na jakość i komfort życia naszego bliskiego  - wybierajmy więc produkty świadomie.


W jednym z naszych artykułów przybliżamy sylwetkę Opiekuna Medycznego. Opowiadamy kim jest, jakie posiada uprawnienia i oczywiście najważniejsze - na jaką pomoc możemy liczyć z Jego strony!