Kim jest opiekun medyczny?

  1. Home
  2. Temat: Specjalizacje
  3. Kim jest opiekun medyczny?
Kim jest opiekun medyczny?

Kim jest opiekun medyczny?

Zawód jakim jest opiekun medyczny pojawił się w 2007 roku z inicjatywy Ministra Zdrowia.


Obecnie na rynku pracy jest ponad 15000 opiekunów medycznych. Zmniejszająca się liczba pielęgniarek oraz starzenie się społeczeństwa spowodowało ogromną potrzebę stworzenia nowego zawodu jakim jest opiekun medyczny. Taka osoba kończy roczną szkołę policealną zakończoną egzaminem państwowym. Opiekun współpracuje z całym zespołem medycznym i terapeutycznym i jest merytorycznie przygotowany aby w sposób profesjonalny zajmować się osobą chorą i niesamodzielną.

 

Jakie są obowiązki opiekuna medycznego?


Do głównych zadań należy zaliczyć rozpoznawanie problemów opiekuńczych, wykonywanie zabiegów higienicznych, współpraca z pielęgniarką, a w zakresie realizowania planu opieki - nawiązywanie kontaktu z osobą chorą i niesamodzielną. 

Należy pamiętać, że opiekun nie posiada kwalifikacji do wykonywania czynności pielęgniarskich takich jak pobieranie krwi czy wykonywanie iniekcji. 

Niestety, ogromna rzesza opiekunów medycznych wyjeżdża za granicę. Wyższe zarobki, sprawdzone oferty pracy oraz pakiety ubezpieczeń i szkolenia językowe dają im ogromne wsparcie do podjęcia pracy za granicą. Ta migracja zarobkowa jest zrozumiała ale z drugiej strony bardzo przykra, ponieważ tracimy cennych ludzi.

Jeżeli potrzebujemy opiekuna dla naszej bliskiej osoby warto szukać osoby, która ukończyła szkołę w tym kierunku i zdała egzamin państwowy. Daje nam to ważną gwarancję profesjonalizmu. Opiekun zaspokoi wszystkie podstawowe potrzeby chorego: wykona toaletę, przebierze, zmieni pościel, poda posiłek i będzie pilnował podawania płynów. Dodatkowo poprowadzi profilaktykę przeciwodleżynową, wykona masaż oraz poda lekarstwa.

Z koniecznością znalezienia opiekuna medycznego mierzymy się często, w sytuacjach nagłych i niestety zderzamy się z rzeczywistością, ponieważ w Polsce aby dostać opiekunka należy spełnić bardzo rygorystyczne kryteria dochodowe. Możemy starać się o długoterminową opiekę pielęgniarską, finansowaną przez NFZ. Należy się ona jednak tylko dla osób przewlekle chorych lub trwale niepełnosprawnych. Opieka taka, obejmuje wizyty pielęgniarskie 4 razy w tygodniu bez weekendów i zwykle ogranicza się do zastosowania określonych procedur medycznych.

Na zachodzie pacjent wychodząc ze szpitala do domu, otrzymuje broszurę z numerami telefonów i adresami polecanych opiekunek/pielęgniarek. W Polsce takie ogłoszenia są zdejmowane lub personel wcale nie reklamuje swoich usług. Pacjent wychodzący ze szpitala zostaje pozostawiony sam sobie. Nawet jeśli stać go na prywatną opiekę, to bardzo trudno mu ją znaleźć.

Właśnie z tego powodu powstał portal TwojaOpieka.org - jego głównym założeniem jest pomoc pacjentowi w dotarciu do profesjonalnej pomocy. To jest nasza MISJA.