Fakty i mity na temat ciąży: czy znasz je wszystkie?

  1. Home
  2. Temat: Zdrowie
  3. Fakty i mity na temat ciąży: czy znasz je wszystkie?
Fakty i mity na temat ciąży: czy znasz je wszystkie?

Fakty i mity na temat ciąży: czy znasz je wszystkie?

Czy spanie na prawym boku jest bezpieczne dla ciężarnej? Czy przyszła mama powinna farbować włosy i zajmować się kotami? I czy ciąża wyostrza węch? To popularne przekonania na temat ciąży, które słyszymy od pokoleń. Jednak nie każde  z nich okazuje się być prawdziwe. Część przekazywanych kobietom dobrych rad na temat ciąży to mity, z którymi trzeba walczyć. Właśnie dlatego w tym wpisie weryfikujemy najpopularniejsze z nich.

 


  1. Kształt ciążowego brzucha przyszłej mamy może zdradzić, czy urodzi się chłopiec, czy dziewczynka




To oczywiście fałsz. Są ludzie, którzy twierdzą, że spiczasty brzuszek oznacza dziewczynkę, a okrągły – chłopca. Nie udowodniono żadnego powiązania pomiędzy tymi dwoma faktami. Po kształcie brzucha nie można stwierdzić, jakiej płci będzie dziecko. Co więcej, jego kształt zmienia się w trakcie ciąży, w zależności od tego, w jakiej pozycji znajduje się maluch.

 


  1. Przyszła mama nie powinna farbować włosów




To bardzo popularny mit, który nadal powtarzają osoby ze starszego pokolenia. Jednak udowodniono, że farbowanie włosów nie ma żadnego wpływu zarówno na zdrowie ciężarnej, jak i znajdującego się w jej brzuszku malucha. Dlatego przed zajściem w ciążę i w jej trakcie można bez przeszkód dbać o swoje włosy. Tym mamom, które mimo wszystko mają przed tym opory – polecamy stosowanie łagodnych dla skóry głowy farb bez amoniaku.

 


  1. Kobieta w ciąży powinna jeść za dwoje




Dostarczenie wszystkich składników odżywczych niezbędnych dla rozwoju malucha to podstawa dobrej ciążowej diety. Jednak nie oznacza to, że przyszła mama powinna jeść bez ograniczeń i bez patrzenia na to, co ląduje na jej talerzu. Owszem – drobne zachcianki są w porządku. Jednak w trosce o zdrowie obojga, warto zbilansować dietę i pomyśleć przede wszystkim o regularnym dostarczaniu organizmowi witamin i składników mineralnych. Oczywiście w odpowiednich dawkach. Jak bardzo przyszła mama powinna zwiększać ilość spożywanej żywności? Eksperci zalecają spożywanie w II trymestrze 360 kcal na dobę więcej niż dotychczas, a w III – 475 kcal więcej. Optymalna liczba posiłków przyszłej mamy to 5-6 dziennie.

 


  1. Zajście w ciążę oznacza pożegnanie ze sportem




To nieprawda. Aktywność fizyczna jest w ciąży wręcz wskazana – oczywiście jeśli nie ma ku niej indywidualnych przeciwwskazań ze strony lekarza. To ważne zwłaszcza w sytuacji, gdy przyszła mama przed zajściem w ciążę prowadziła bardzo aktywny tryb życia. Regularne ćwiczenia pozwalają utrzymać prawidłową masę ciała, zmniejszają ryzyko pojawienia się cukrzycy ciążowej, a przede wszystkim poprawiają samopoczucie. Więcej o tym, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży przeczytasz w tym artykule.

 


  1. Przyszłe mamy powinny wystrzegać się kotów




W tym stwierdzeniu jest ziarnko prawdy. Głównym źródłem obaw o kontakty przyszłej mamy z domowym pupilem są pierwotniaki Toxoplasma gondii - pasożyty, które atakują najczęściej koty. U osób, które mają kontakt z kocimi odchodami mogą wywoływać toksoplazmozę. W większości przypadków ta choroba nie daje żadnych objawów, lecz może być bardzo niebezpieczna dla rozwijającego się płodu. Właśnie dlatego zaleca się kobietom, które mają kontakt z kotami, zrobienie przed 10. tygodniem ciąży testów na oznaczenie przeciwciał z klasy IgG i IgM w surowicy krwi. Jeśli wynik jest dodatni – przyszła mama prawdopodobnie przebyła chorobę w przeszłości. Ma więc małe prawdopodobieństwo zakażenia dziecka przez łożysko. Ze względów bezpieczeństwa ciężarna nie powinna też zajmować się czyszczeniem kociej kuwety.

 


  1. Spanie na prawym boku jest niebezpieczne




Na pierwszy rzut oka może wydawać się to mitem, jednak w niektórych przypadkach spanie na prawym boku rzeczywiście jest niekomfortowe i niekorzystne dla przyszłej mamy. W 2. i 3. trymestrze podczas spania na prawym boku zwiększa się ucisk na żyłę główną. A tym samym – puchną nogi oraz spada ciśnienie krwi i jej ilość pompowana do łożyska. Zwiększa się więc ryzyko niedotlenienia płodu. Wielu specjalistów jest jednak zdania, że w ciąży najlepiej wybierać taką pozycję spania, w której przyszła mama czuje się najlepiej. Wygodne ułożenie można wspomóc odpowiednio dobraną poduszką ciążową.

 


  1. W ciąży nie powinno się latać samolotem




Nieprawda. Powszechnie przyjmuje się, że podróżowanie samolotami do 36. tygodnia ciąży jest w porządku. W przypadku zaawansowanej ciąży – warto skonsultować to z lekarzem. Jednak generalnie nie ma żadnych powodów, by przyszłe mamy odmawiały sobie podróży samolotem.




  1. Ciążowe zachcianki żywieniowe mogą nam zdradzić płeć dziecka




To 100-procentowy mit. Udowodniono, że nie ma żadnego powiązania między wyborami żywieniowymi matki a płcią dziecka. Przekonanie, że słodkie przekąski świadczą o urodzeniu dziewczynki, a słone – o tym, że na świecie pojawi się chłopiec, wywodzą się z wierzeń ludowych. I śmiało możemy włożyć je między bajki.

 


  1. Ciąża wyostrza węch




To prawda. Potwierdzono naukowo, że więcej estrogenu oraz gonadotropiny kosmówki (jednego z ciążowych hormonów) w organizmie znacznie zaostrza zmysł węchu u kobiet spodziewających się dziecka. A lepszy węch to także większa wrażliwość na smaki spożywanych posiłków. Właśnie dlatego wiele kobiet w ciąży unika ostrych, wyraźnych przypraw oraz bazujących na nich potraw.

 


  1. Podczas ciąży lepiej całkowicie unikać tłuszczy i soli




To informacja nieprawdziwa. Zarówno tłuszcze jak i sól są składnikami, bez których organizmy przyszłej mamy i dziecka nie mogą prawidłowo funkcjonować. Warto zadbać zwłaszcza o wzbogacenie diety w tłuszcze roślinne obfitujące w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega 6 oraz tłuste ryby zawierające kwasy omega 3. Rezygnacja z soli również nie jest wskazana. Spożywana w odpowiednich ilościach pomaga regulować gospodarkę wodną organizmu.

 

 

Masz więcej pytań na temat ciąży i jej przebiegu? Za pośrednictwem naszego portalu znajdziesz specjalistów, którzy służą profesjonalną poradą i opieką zarówno w czasie ciąży, jak i po porodzie.