Wszystko, co musisz wiedzieć o aquaterapii – rehabilitacji w wodzie

  1. Home
  2. Temat: Zdrowie
  3. Wszystko, co musisz wiedzieć o aquaterapii – rehabilitacji w wodzie
Wszystko, co musisz wiedzieć o aquaterapii – rehabilitacji w wodzie

Wszystko, co musisz wiedzieć o aquaterapii – rehabilitacji w wodzie

Cierpisz na bóle mięśni, stawów, kręgosłupa? Trudno Ci dojść do siebie po przebytej kontuzji? Zmagasz się z przewlekłą dysfunkcją ruchową? Pływaj! Ćwiczenia w wodzie są jednym z najskuteczniejszych sposobów na przyspieszenie procesu rehabilitacji stawów i mięśni. Przynoszą szybką ulgę w dolegliwościach bólowych narządów ruchu. A przy okazji błyskawicznie poprawiają samopoczucie!


 

Dlaczego warto wskoczyć do wody w ramach terapii?


Aqua rehabilitację proponuje się zwłaszcza pacjentom zmagającym się z dolegliwościami narządów ruchu jako terapię wspomagającą standardowe zabiegi rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne. Ćwiczenia w wodzie odciążają ścięgna, stawy i mięśnie. Ciśnienie hydrostatyczne powoduje rozluźnienie mięśni. A dzięki wysokiej amortyzacji wody, płynność ruchów zwiększa się. Słabną dolegliwości bólowe. W wodzie spada także ryzyko kontuzji.

To wszystko razem sprawia, że ćwiczenia w wodzie to nie tylko świetny sposób na relaks po całym dniu spędzonym w pozycji siedzącej lub stojącej. Basen to również idealne środowisko wspomagające powrót do zdrowia po zabiegach ortopedycznych (zwłaszcza chirurgicznych w obrębie kręgosłupa), złamaniach, zwichnięciach, w chorobach ograniczających ruchomość stawów oraz w przypadku bólów barkowych, biodrowych czy kręgosłupa. Woda jest również miejscem, w którym osoby dotknięte niepełnosprawnością ruchową w końcu mają szansę na niezależne poruszanie się. W warunkach „lądowych”, z powodu słabych mięśni, problemów z utrzymaniem równowagi czy dużego zagrożenia upadkiem, często nie jest to możliwe. Dzięki oporowi wody postawienie pierwszego kroku staje się znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze.

 

Kto powinien, a kto nie powinien ćwiczyć w wodzie?


Podsumujmy – przy których dolegliwościach i chorobach aquaterapia sprawdzi się najlepiej? Są to przede wszystkim:

  • Urazy ortopedyczne

  • Mózgowe porażenie dziecięce

  • Wady postawy

  • Bóle kręgosłupa

  • Choroby reumatologiczne

  • Stwardnienie rozsiane

  • Uszkodzenia i przerwanie rdzenia kręgowego


Ale uwaga: mimo że ćwiczenia w wodzie są remedium na wiele chorób i dolegliwości związanych z układem ruchowym, nie w każdym przypadku aquaterapia jest dopuszczana przez specjalistów jako jedna z form leczenia. Przeciwwskazania do rehabilitacji wodnej to m.in.:

  • Ropne zakażenia

  • Otwarte, niewygojone rany

  • Stany zapalne skóry, podwięzi mięśni oraz tkanki podskórnej

  • Gorączka

  • Zagrożenie udarem mózgu

  • Tracheotomia

  • Nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze

  • Zakrzepica żył głębokich


Biorąc pod uwagę możliwe przeciwwskazania, przed rozpoczęciem terapii w wodzie zawsze należy skonsultować ten zamiar ze specjalistą. Zwłaszcza, jeśli aquaterapia ma wspomóc standardowe zajęcia fizjoterapeutyczne lub rehabilitacyjne.

 

Najczęściej stosowane techniki rehabilitacji wodnej


Aquaterapia ma różne oblicza. Właśnie dlatego należy dobrać rodzaj wodnych zajęć do typu dolegliwości, które chcemy za ich pomocą wyleczyć oraz do tego, jakie efekty chcemy osiągnąć. Wśród najczęściej spotykanych technik rehabilitacji wodnej znajdują się obecnie:

 

Metoda Halliwicka – to indywidualna metoda terapii w wodzie, polecana zwłaszcza na początku przygody z basenem. Świetnie sprawdza się jako wstęp do innych rodzajów aquarehabilitacji. Polega na oswajaniu uczestników terapii z wodą oraz z poruszaniem się w niej. Osiąga się to poprzez serię ćwiczeń wspomagających utrzymywanie równowagi, zmiany pozycji, prawidłowe oddychanie. Zajęcia przyczyniają się do zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśniowego i bólu, wzrostu wydolności fizycznej i oddechowej czy zwiększenia zakresu ruchomości.

 

Metoda Bad Ragaz – to jedna z technik hydrokinezyterapii, podczas której pacjent, z pomocą terapeuty, wykonuje ćwiczenia leżąc poziomo w wodzie. Pozwala zwiększyć koordynację ruchową, poprawić zakres ruchomości, obniżyć napięcie mięśniowe. Działa wspomagająco w terapii pacjentów, którzy na nowo uczą się chodzić i utrzymywać równowagę.

 

Ai Chi – to wodna odmiana Tai Chi, chińskiej gimnastyki medytacyjnej, jednak stworzona przez… Japończyka, Jun Kono. Ćwiczenia wykonuje się stojąc w wodzie z zanurzonymi ramionami. Polegają one głównie na obszernych ruchach tułowia, rąk i nóg w połączeniu z technikami głębokiego oddychania. Cały program ćwiczeń obejmuje 16 podstawowych pozycji. Ai Chi pomaga poprawić krążenie i przemianę materii, zrelaksować się, poprawić mobilność całego ciała i zakres ruchomości stawów.

 

Metoda Watsu – to kolejna ze wschodnich technik aquarehabilitacji, wywodząca się z ćwiczeń „na sucho”. Watsu to inaczej „Water Shiatsu”, czyli wodne shiatsu (shiatsu jest tzw. akupresurą bez igieł, w formie masażu). W Watsu terapeuta wykonuje na pacjencie zanurzonym w ciepłej wodzie (ok. 35 st. C) sekwencję ćwiczeń i ucisków łagodzących bóle mięśni i stawów, relaksujących i zwiększających mobilność ciała. Dodatkowymi efektami terapii jest zmniejszenie poziomu stresu, lepszy sen, lepsze trawienie oraz wyraźna poprawa samopoczucia pacjenta.

 

Aquajogging – w tym rodzaju terapii wykorzystuje się opór wody w celu wzmocnienia mięśni nóg. To rodzaj biegania – ale w wodzie. Ćwiczący wykonują ruchy podobne jak przy joggingu na lądzie. Poruszając nogami w wodzie, starają się zachować wyprostowaną sylwetkę, odpowiednio balansując przy tym rękami. Taki rodzaj terapii jest wskazany przede wszystkim dla leczących urazy sportowców. Pozwala odciążyć układ kostno-mięśniowy, a jednocześnie poprawić zakres ruchów.

 

 

Jak zacząć?


Zastanawiasz się nad rozpoczęciem aquarehabilitacji? Zacznij od konsultacji z fizjoterapeutą, by dobrać rodzaj, częstotliwość i intensywność ćwiczeń do schorzenia. Koniecznie skorzystaj z naszej wyszukiwarki specjalistów z okolicy.