Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Jak się do niej przygotować?

  1. Home
  2. Temat: Specjalizacje
  3. Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Jak się do niej przygotować?
Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty. Jak się do niej przygotować?

Stało się – zaczynasz się lekko stresować bo przed tobą pierwsza wizyta u fizjoterapeuty? Nowe doświadczenie zawsze budzi w nas pewne obawy. Jak będzie? Jakie padną pytania? Co muszę zabrać?  Czy będzie bolało? :) Dobrze znamy większość Waszych obaw i niepewności, a co za tym idzie - postaramy się je rozwiać dzisiejszym wpisem. W końcu nie taki fizjoterapeuta straszny, a przygotowanie do pierwszej wizyty jest raczej proste, chociaż należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

 

Do gabinetu fizjoterapii zazwyczaj trafiają osoby, które w wyniku choroby lub wypadku uległy kontuzji i straciły jakąś część sprawności ruchowej. Częstymi pacjentami są sportowcy, ale także osoby starsze, posiadające wady postawy lub skarżące się na ból kończyn, kręgosłupa czy stawów. Powoli jednak otwieramy się również na wizyty kontrolne, masaże relaksujące, a także inne zabiegi poprawiające naszą ogólną kondycję. Niezależnie od powodu wizyty, pierwsze spotkanie z fizjoterapeutą u wielu osób budzi lekki niepokój – bo jak się do niego przygotować i czego oczekiwać? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – co zabrać i jak się przygotować?


Jeśli na wizytę skierowały Cię wcześniejsze problemy zdrowotne, szczególnie konsultowane z lekarzem, zabierz ze sobą pełną dokumentację medyczną. Mogą to być np. zdjęcie rentgenowskie (RTG), wyniki badania ultrasonograficznego (USG) czy rezonansu magnetycznego (MRI) albo tomografii komputerowej (TK). Dla dobrego fizjoterapeuty jest to nieoceniona pomoc przy zdiagnozowaniu pacjenta i doborze odpowiedniej terapii. Oczywiście badania obrazowe nie są konieczne do odbycia wizyty! Możesz udać się do specjalisty fizjoterapeuty bez wcześniejszej historii choroby.

Pamiętaj także o tym, żeby ubrać się lub zabrać ze sobą strój, który zapewni swobodę podczas badania. Fizjoterapeuta może poprosić Cię o wykonanie kilku ćwiczeń, więc dobrze mieć ze sobą zwykłą koszulkę i krótkie spodenki lub dresy. Niewykluczone, że do postawienia diagnozy wymagane będzie rozebranie się do bielizny – pamiętaj, że profesjonalny fizjoterapeuta robi to w celach wyłącznie diagnostycznych. Zostaniesz poproszony/a o odsłonięcie ciała tylko wtedy, kiedy będzie to niezbędne, ale lepiej być na to przygotowanym.

Jeśli to możliwe, to nie bierz przed wizytą leków przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Mogą przyczynić się do zamaskowania problemu i postawienia niewłaściwej diagnozy. A jeżeli naprawdę bardzo się stresujesz, zapisz sobie wcześniej na kartce wszystkie informacje, jakie chcesz przekazać specjaliście ds. fizjoterapii  – na pewno w ten sposób nie zapomnisz o żadnym  istotnym szczególe.

Co czeka Cię podczas pierwszej wizyty u fizjoterapeuty? Dokładny wywiad i badanie manualne    


Przygotuj się, że dobry fizjoterapeuta zada sporo pytań. Jeżeli uważasz to za stratę czasu, to uzbrój się w cierpliwość - wywiad to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznych. Fizjoterapeuta będzie zadawał pytania o wcześniejszą historię przebytych chorób, uszkodzeń i urazów, a także o dotychczasowe leczenie. Będzie chciał dowiedzieć się jak najwięcej o Twoim ogólnym stanie zdrowia i problemie, z którym się zgłaszasz. Pytania o dolegliwości będą oscylować wokół tego, ile już czasu trwają, gdzie są zlokalizowane, jaki mają charakter np. czy są stałe, czy może nasilają się w jakichś okolicznościach.

Nie zdziw się także, jeżeli podczas wywiadu padną pytania o choroby współistniejące czy Twój tryb życia oraz pracy. Odpowiadaj możliwie jak najbardziej szczerze, nie zatajając nawet drobnych szczegółów. W końcu chodzi o to, żeby pomóc rozwiązać Twój problem.

Badanie funkcjonalne – strach ma wielkie oczy


Elementem, którego najczęściej obawiają się pacjenci przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty, jest badanie czynnościowe, czyli już bezpośrednie zbadanie narządu ruchu lub części ciała, gdzie występują niepożądane objawy. Przed rozpoczęciem tego etapu wizyty profesjonalny fizjoterapeuta udzieli Ci dokładnych informacji o sposobie, w jaki zostanie ono przeprowadzone. Jeżeli w trakcie badania będą potrzebne kolejne testy, będziesz informowany/a na bieżąco.

Sam przebieg badania manualnego wygląda bardzo różnie i uzależniony jest od kilku czynników – objawów pacjenta, urazu, możliwości ruchowych chorego czy samych standardów pracy fizjoterapeuty. Istnieje co najmniej kilkanaście metod fizjoterapeutycznych i osoba przeprowadzająca badanie ma prawo do wyboru najlepszej z nich w swojej ocenie.

Dobry fizjoterapeuta może chcieć ocenić Twoją postawę ciała, wyłapując ewentualne odstępstwa, sprawdzić prawidłowość odruchów czy zakres ruchomości. Prawdopodobnie wykona kilka testów w różnych pozycjach ciała, sprawdzając lokalizację bólu, ale także np. siłę mięśni. Mierzenie obwodów ma na celu potwierdzenie lub wykluczenie występowania obrzęków. Nie denerwuj się, jeżeli zgłaszasz się na wizytę z bolącą kostką, a badanie zaczyna się od kręgosłupa – ludzkie ciało jest bardzo skomplikowane i przyczyna dolegliwości bardzo często znajduje się w zupełnie innym miejscu niż jej objawy.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty - diagnoza od razu? Czy to możliwe?


Często tak, ale nie jest to regułą. Fizjoterapeuta ma prawo postawić wstępną diagnozę, a także zlecić dodatkowe badania, szczególnie jeśli wcześniej nie były wykonywane żadne badania obrazowe. Nie każde schorzenie da się poprawnie zidentyfikować podczas samego wywiadu i testów funkcjonalnych.

Zazwyczaj pierwsza wizyta kończy się planem terapii, który może być modyfikowany podczas kolejnych spotkań. W zależności od zdiagnozowanego problemu i indywidualnych potrzeb pacjenta specjalista fizjoterapeuta zaproponuje najbardziej skuteczne formy terapii, które obejmować mogą np.:

  • Fizykoterapię (np. pole magnetyczne lub laseroterapia),

  • Kinezyterapię (leczenie ruchem),

  • Terapię manualną lub masaż leczniczy,

  • Kinesiotaping albo trening funkcjonalny.


Być może rekomendowane będzie połączenie kilku form rehabilitacji, aby otrzymać jak najlepsze wyniki.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – bądź otwarty/a i nie bój się zadawać pytań


Pamiętaj, że pierwsza wizyta jest też czasem, kiedy dobry fizjoterapeuta odpowiada na Twoje pytania i rozwiewa wątpliwości. Jeśli czegoś nie rozumiesz, nie wahaj się prosić o doprecyzowanie. Dla osoby prowadzącej badanie i stawiającej diagnozę wiele aspektów jest oczywistych, ale pacjent nie musi orientować się w terminologii medycznej. Dlatego zawsze upewniaj się, czy dobrze zrozumiałeś/aś zalecenia i formę terapii.

 

Sprawdź też wpis kto może potrzebować fizjoterapeuty i gdzie szukać takiego specjalisty - TUTAJ.