Masaż prenatalny dla kobiet w ciąży: czy warto go stosować?

  1. Home
  2. Temat: Zdrowie
  3. Masaż prenatalny dla kobiet w ciąży: czy warto go stosować?
Masaż prenatalny dla kobiet w ciąży: czy warto go stosować?

Masaż prenatalny dla kobiet w ciąży: czy warto go stosować?

Masaż podczas ciąży zdobywa w Polsce w ostatnich latach coraz większą popularność. To bezpieczny i komfortowy sposób na pozbycie się lub złagodzenie dolegliwości ciążowych oraz szybką poprawę samopoczucia przyszłej mamy. Na czym dokładnie polega ta forma masażu, czy można stosować ją bez przeszkód oraz jakie korzyści dla matki i dziecka ze sobą niesie – o tym w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury.

 


Czym jest masaż prenatalny?


Masaż prenatalny to masaż przeznaczony dla kobiet w ciąży. Pozwala przyszłej mamie poczuć się bardziej komfortowo. Zwłaszcza gdy jej organizm mierzy się z popularnymi dolegliwościami ciążowymi, takimi jak bóle pleców i nóg czy obrzęki. Pomaga je zlikwidować i złagodzić.

Na wstępie warto zaznaczyć, że masaż prenatalny nie jest masażem brzucha. Podczas zabiegu masowane są głównie nogi, stopy, ręce, pośladki, kark, dekolt oraz plecy przyszłej mamy. Masaż powinien być wykonywany przez wykwalifikowanego specjalistę, który ma odpowiednią wiedzę i przeszkolenie w tym zakresie.

Masaż prenatalny jest w ostatnich latach uznawany za jeden z ważniejszych elementów opieki nad kobietami w ciąży. Stanowi doskonałe uzupełnienie zajęć w szkole rodzenia oraz ciążowej gimnastyki. Opiera się przede wszystkim na technikach znanych z masażu klasycznego. Zależnie od etapu ciąży, masażysta stosuje odpowiednie sekwencje ruchów, dopasowane do rodzaju dolegliwości, które towarzyszą w tym czasie przyszłej mamie. Są to ruchy delikatne, nie zakłócające przebiegu ciąży. Podczas masażu kobieta najczęściej leży – w pozycji bocznej, ze specjalną poduszką lub na plecach. Jednak zdarza się, że ze względu na komfort ciężarnej zabieg wykonywany jest na siedząco, półleżąco lub nawet na brzuchu – w tej sytuacji masażysta stosuje specjalną nakładkę na leżankę z wgłębieniem na brzuch.

 

Kiedy i dlaczego warto stosować masaż w ciąży?


Specjaliści są zdania, że masaże prenatalne najlepiej wykonywać między 3. a 8. miesiącem ciąży, ale nie częściej niż raz w tygodniu. Przed zapisaniem się na zabieg bezwzględnie trzeba skonsultować taki zamiar z lekarzem prowadzącym ciążę. Wielu ginekologów doradza swoim pacjentkom masaże prenatalne ze względu na ich relaksacyjny wpływ na samopoczucie kobiety. Ale również z uwagi na to, że to jedna z metod doskonale przygotowujących organizm na trudy porodu i przyspieszająca regenerację po nim. Według ekspertów, masaż prenatalny łagodzi dolegliwości bólowe podczas porodu i zmniejsza ryzyko wystąpienia komplikacji. Pozwala również zmniejszyć lęk przed tym dniem.

Oprócz korzyści związanych z samym porodem, masaże prenatalne pomagają zlikwidować dolegliwości bólowe pleców i nóg, zmniejszyć obrzęk stóp, zniwelować rozstępy, zapobiegać żylakom, poprawić ogólną kondycję fizyczną oraz psychiczną ciężarnej. Polepszają także krążenie krwi oraz funkcjonowanie układu limfatycznego, oddechowego czy hormonalnego.

Dodatkowym plusem masażu w ciąży jest doskonałe nawilżenie i odżywienie masowanej skóry, tak ważne w tym wyjątkowym czasie. Masażysta wykonujący tego typu zabieg powinien posługiwać się kosmetykami bezpiecznymi dla kobiet w ciąży, posiadającymi odpowiednie atesty. Najlepiej, by były to kosmetyki pochodzenia naturalnego, o działaniu przeciw rozstępowym.

 

W jakich przypadkach masaż w ciąży jest niewskazany?


Są sytuacje, w których masaż prenatalny nie może być stosowany. Specjaliści odradzają tę formę terapii, a nawet jej kategorycznie zakazują, w przypadku niektórych dolegliwości. Przeciwwskazaniem dla stosowania masażu prenatalnego są wszystkie stany, które zagrażają donoszeniu ciąży, nadciśnienie tętnicze, niedokrwistość, krwawienia z dróg rodnych czy zaburzenia rozwoju płodu. Masaż prenatalny nie jest wskazany również wtedy, gdy przyszła mama zmaga się z cukrzycą ciążową, chorobą sercowo-naczyniową lub stanem zapalnym.

Specyficznym przypadkiem jest ciąża wielopłodowa – tu przed zapisaniem się na zabiegi warto zasięgnąć rady lekarza.

 

Masaż prenatalny…po ciąży?


Warto wiedzieć, że masażem prenatalnym można nazywać nie tylko zabieg przeprowadzony w trakcie ciąży, ale również po porodzie. Profesjonalne masaże pozwalają szybciej odzyskać formę po ciąży, wpływają na lepsze samopoczucie świeżo upieczonej mamy i są ogromnym wsparciem w tym wyjątkowym, ale wymagającym ogromnych pokładów energii czasie następującym po urodzeniu dziecka.