Kim jest fizjoterapeuta?

  1. Home
  2. Temat: Specjalizacje
  3. Kim jest fizjoterapeuta?
Kim jest fizjoterapeuta?

Kim jest fizjoterapeuta?

Od jakiegoś czasu świadomość społeczna na temat fizjoterapii – jej zalet i możliwości – rośnie. Młodzi ludzie coraz częściej wybierają ten kierunek studiów, a pacjenci chętniej sięgają po ich pomoc. Jeśli jednak wciąż nie jesteście pewni, czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta i kiedy warto skorzystać z jego usług, to zapraszamy do czytania.

Kto może zostać fizjoterapeutą?


W 2015 roku weszła w życie ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Od tego czasu fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny i żeby rozpocząć praktykę należy ukończyć studia wyższe. Programy studiów na tym kierunku są ściśle kontrolowane i zatwierdzane, aby mieć pewność, że każdy kto otrzyma prawo do wykonywania zawodu, posiada konkretną wiedzę i umiejętności.

Warto podkreślić, ze program studiów obejmuje przedmioty, które wykładane są również na kierunkach pielęgniarskich czy lekarskich. Fizjoterapeuci posiadają szeroki zakres wiedzy, nie tylko w temacie budowy ciała człowieka, ale także chorób i ich objawów oraz diagnostyki funkcjonalnej. Przyszły fizjoterapeuta musi mieć sprawne i wytrzymałe ręce, a także powinien z łatwością nawiązywać kontakt z pacjentami. Pamiętajmy, że jest to zawód ściśle związany z pracą z ludźmi, często chorymi lub starszymi, więc na pewno trzeba odznaczać się wysoką kulturą osobistą, cierpliwością i dobrym podejściem do pacjenta.

Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta?


Przede wszystkim fizjoterapeuta leczy swoich pacjentów za pomocą ruchu (kinezyterapia), dotyku (masaż leczniczy i terapia manualna), albo zjawisk fizycznych (fizykoterapia). Najczęściej podczas terapii łączy się wszystkie metody, często wspomagając się przeróżnymi akcesoriami i sprzętem do ćwiczeń. Mogą to być np. plastry, piłki, platformy do utrzymywania balansu, gumy, rowerki, baseny z wodą i wiele innych. Fizjoterapeuta może też zalecić konkretne zaopatrzenie ortopedyczne np. ortezę, albo kołnierz.

Gdzie pracują fizjoterapeuci?


Fizjoterapeuci mają naprawdę wiele możliwości względem zatrudnienia. Do najpopularniejszych miejsc pracy należą:

  • Szpitale (wiele różnych oddziałów - nie tylko ortopedia, ale i chirurgia, pulmonologia, geriatria czy oddział położniczy),

  • Prywatne gabinety fizjoterapii,

  • Uzdrowiska i sanatoria,

  • Medi Spa,

  • Drużyny sportowe,

  • Szkoły,

  • Siłownie,

  • Prywatna działalność z dojazdem do pacjentów.


Najczęściej praca odbywa się na specjalnym stole (łóżku) do terapii albo na sali gimnastycznej. Ćwiczenia i zabiegi mogą odbywać się również w wodzie, a czasem terapeuci zalecają pacjentom wyjście na spacer albo na rower. Wszystko zależy od potrzeb pacjenta i kreatywności terapeuty.

Kto może potrzebować fizjoterapeuty?


Pierwsze co większości osób przychodzi do głowy, to zazwyczaj osoby po urazie albo ze schorzeniem narządu ruchu. Oczywiście takich pacjentów jest bardzo dużo, jednak pomocy fizjoterapeuty mogą potrzebować praktycznie wszystkie osoby, mające problemy zdrowotne. Poniżej znajduje się kilka grup pacjentów, dla których fizjoterapia jest bardzo pomocna:

  • Wszystkie osoby, które cierpią na problemy kostno-stawowe (np. po urazie, ze zmianami zwyrodnieniowymi, po operacjach w obrębie stawów czy z chorobami reumatologicznymi),

  • Osoby z wadami postawy (najczęściej dzieci z płaskostopiem albo skoliozą),

  • Osoby z problemami neurologicznymi (np. pacjenci z chorobą Parkinsona, po udarach, z mózgowym porażeniem dziecięcym),

  • Pacjenci kardiologiczni (np. z niedoczynnością serca, po zawale),

  • Osoby z chorobami płuc (np. po operacjach pulmonologicznych albo chorzy na mukowiscydozę),

  • Każda osoba, która przez długi czas chorowała albo przeszła rozległą operację (fizjoterapeuta pomaga takim pacjentom w powrocie do sprawności, a także może przyspieszyć gojenie się blizny pooperacyjnej i nauczyć samodzielności w tym zakresie),

  • Kobiety w ciąży i po porodzie (np. jeżeli mają problem z mięśniami dna miednicy lub rozstępem mięśnia prostego brzucha; fizjoterapeuci prowadzą też zajęcia w szkołach rodzenia),

  • Osoby starsze, chcące dłużej zachować sprawność,

  • Osoby, które mają ochotę na Medi Spa, w tym np. zabiegi parafinowe na dłonie, albo masaż kamieniami czy czekoladą).


Gdzie szukać sprawdzonego fizjoterapeuty?


Jak widać wachlarz zainteresowań fizjoterapeutów jest bardzo szeroki. Wielu z nich specjalizuje się w konkretnych dziedzinach, dlatego dobrze poszukać specjalisty, który zajmuje się właśnie Twoim problemem. W tym celu możesz skorzystać np. z naszej bazy, kierując się nie tylko wykształceniem danego fizjoterapeuty, ale także opiniami innych pacjentów.

Chcesz wiedzieć jak przygotować się do swojej pierwszej wizyty u fizjoterapeuty? Przeczytaj o tym w naszym drugim artykule!

 

Za wpis dziękujemy Pani Wiktorii Różanowskiej, licencjonowanej fizjoterapeutce.