Kiedy warto wybrać domową rehabilitację?

  1. Home
  2. Temat: Zdrowie
  3. Kiedy warto wybrać domową rehabilitację?
Kiedy warto wybrać domową rehabilitację?

Kiedy warto wybrać domową rehabilitację?

Rehabilitacja lecznicza obejmuje wiele świadczeń mających na celu przywrócenie pacjentowi ogólnej sprawności fizycznej i równowagi psychicznej utraconej w wyniku choroby, wypadku lub kontuzji. Mogą być to świadczenia rehabilitacyjne odbywające się w warunkach ambulatoryjnych, ośrodkach lub oddziałach dziennych, ale także w warunkach domowych. Zastanawiasz się, jaki sposób rehabilitacji będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie lub bliskiej Ci osoby? Kto może skorzystać z rehabilitacji domowej? I czy jest refundowana przez NFZ? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Czym właściwie jest rehabilitacja w domu i kto najczęściej z niej korzysta?


Utrata sprawności ruchowej w wyniku choroby lub kontuzji, bóle kończyn, stawów czy kręgosłupa uniemożliwiające normalne funkcjonowanie i przebyta operacja to najczęstsze sytuacje, w których trzeba skorzystać z pomocy profesjonalisty zajmującego się rehabilitacją.

Rehabilitacja w specjalistycznym ośrodku czy na oddziale to opcje najczęściej wybierane przez osoby, które mogą poruszać się samodzielnie. Z kolei rehabilitacja domowa jest najlepszym (i czasami jedynym możliwym) sposobem leczenia osób, które mają ograniczone możliwości poruszania się lub wyprawa poza dom może być dla nich zbyt trudna i męcząca. Rehabilitacja domowa to zabiegi, które wykonywane są przez profesjonalnego rehabilitanta w miejscu przebywania pacjenta.

Do najczęstszych schorzeń, w przypadku których rehabilitacja domowa jest zalecana lubi nieodzowna należą m.in.:

· uszkodzenie rdzenia kręgowego,

· choroby przewlekłe postępujące (rdzeniowy zanik mięśni, choroba Parkinsona, reumatoidalne zapalenie stawów, miopatie),

· złamania, obrażenia i amputacje kończyn dolnych,

· ciężkie uszkodzenia centralnego i obwodowego układu nerwowego,

· ogniskowe uszkodzenia mózgu.

Zabiegi rehabilitacji domowej mają na celu przede wszystkim przywrócenie sprawności ruchowej. Ale nie tylko, ponieważ domowa rehabilitacja przeprowadzana jest także po to, aby leczyć ból (np. przy dyskopatiach, rwie kulszowej, zwyrodnieniach stawów).

Czy rehabilitacja domowa jest refundowana przez NFZ?


Rehabilitacja domowa może być refundowana przez NFZ. Trzeba jednak spełnić określone warunki. Przede wszystkim – posiadać skierowanie na zabiegi fizjoterapeutyczne i rehabilitacyjne prowadzone w warunkach domowych. Wystawi je lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ale także specjalista (m.in. ortopeda, neurolog, neurochirurg, chirurg).

Rocznie NFZ może sfinansować jednej osobie 80 dni zabiegowych. Jednak nie może to być więcej niż pięć zabiegów dziennie. W uzasadnionych przypadkach medycznych można wnioskować o zwiększenie liczby dni zabiegowych w roku. Taka decyzja zależy od lekarza, który zleci zabiegi. Musi być następnie zatwierdzona przez dyrektora regionalnego oddziału NFZ.

Rehabilitacja domowa prywatnie


Niezależnie od tego, czy kwalifikujemy się do wytycznych NFZ, możemy wybrać rehabilitację domową wykonywaną przez prywatnego fizjoterapeutę. To dobra opcja dla osób, które nie chcą ograniczać się do limitów zabiegowych ustalonych przez NFZ lub nie kwalifikują się do grup, którym takie refundacje przysługują. Wizyta profesjonalnego fizjoterapeuty pozwala oszczędzić czas i uniknąć kłopotliwego dojazdu do gabinetu. To ważne zwłaszcza w przypadku osób z problemami ruchowymi, po zabiegach i operacjach. Decydując się na rehabilitację domową prywatnie mamy również całkowity wpływ na to, jaki konkretnie specjalista wykona zabiegi – możemy wybrać rehabilitanta, który spełnia konkretne wymagania i ma najlepsze opinie.

Jakie zabiegi prowadzone są w ramach rehabilitacji domowej?


Każdy fizjoterapeuta czy ośrodek fizjoterapeutyczny ustala indywidualny zakres usług, które może świadczyć u pacjenta w domu. Wśród najczęściej przeprowadzanych w ten sposób zabiegów znajdują się m.in.:

· terapia manualna

· masaż leczniczy i relaksacyjny

· masaż limfatyczny

· kinezyterapia

· laser

· ultradźwięki

· elektrolecznictwo/elektroterapia, czyli tzw. „prądy”

Jakie są zalety rehabilitacji domowej?


Rehabilitacja domowa to dla wielu osób nie tylko jedyna szansa na odzyskanie sprawności ruchowej w sytuacji, w której wyprawa do gabinetu fizjoterapeuty czy do ośrodka jest utrudniona. To także większy komfort – indywidualna terapia w znanych pacjentowi warunkach domowych pozwala zmniejszyć stres związany z trudnym i często bolesnym dochodzeniem do ogólnej sprawności. Pozwala także na wykorzystanie w terapii znanych pacjentowi przedmiotów i dopasowanie jej do sytuacji z życia codziennego.

Jeśli rozważasz rehabilitację domową, w tym fizjoterapię, koniecznie przeczytaj nasz artykuł dotyczący tego,jak najlepiej przygotować się na pierwszą wizytę fizjoterapeuty.