Jednoosobowa działalność gospodarcza w ochronie zdrowia

  1. Home
  2. Temat: O portalu
  3. Jednoosobowa działalność gospodarcza w ochronie zdrowia
Jednoosobowa działalność gospodarcza w ochronie zdrowia

Jednoosobowa działalność gospodarcza w ochronie zdrowia

Pracujesz jako pielęgniarka, pielęgniarz położna lub położny i myślisz, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest dla Ciebie? Wydaje Ci się, że lepiej spełnisz się na kontrakcie i jesteś gotowy/a na samozatrudnienie? A może już od dawna chcesz pójść na swoje i założyć własny gabinet pielęgniarski? Dzisiejszy wpis rozpoczyna nasz nowy cykl przybliżający temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Przeznaczony jest dla wszystkich osób zatrudnionych w branży ochrony zdrowia.

Zaczniemy od zupełnych podstaw, pokazując plusy, minusy i trudności, z jakimi mogą się zetknąć osoby, które chcą przejść na samozatrudnienie. Wiemy, że jednoosobowa działalność gospodarcza jest popularnym tematem i coraz więcej osób z naszej branży interesuje się nim, głównie ze względu na możliwości zarobkowe i większą swobodę działania. Czy faktycznie jest to dobry pomysł i jak w ogóle się za to zabrać? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami od osoby, która ma już w tym doświadczenie.

 

Czy warto od razu porzucać etat?


Po pierwsze przejście na samozatrudnienie nie musi oznaczać, że z dnia na dzień porzucacie swoją obecną pracę. Wręcz przeciwnie, posiadanie etatu w innym miejscu jest jak najbardziej wskazane i rekomendowane. Może wiązać się to z większą ilością pracy na początek (i to po godzinach), ale jest zabezpieczeniem przed rozpoczęciem nowej przygody. Przygody, która w pierwszych chwilach może być dosyć niestabilna, dlatego nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę.

Na co warto być przygotowanym?


Pamiętajcie, że własna, jednoosobowa działalność to większa swoboda, ale także odpowiedzialność za swoje działania. Jeśli na starcie nie masz wypracowanych kontaktów wśród osób prywatnych lub placówek medycznych, możesz nie zarabiać wcale. Za to zbyt duża liczba pacjentów i dyżurów przyniesie Ci dobre pieniądze, ale odbierze cały czas wolny. Może to skutkować zniechęceniem i przemęczeniem, które w naszych zawodach potrafi być bardzo niebezpieczne. Posiadając własną działalność, trudno jest na początku odmówić jakiejkolwiek okazji do zarobku w myśl zasady – teraz klient jest, a za chwilę może go nie być. Trzeba nauczyć się mądrze zarządzać swoim czasem i mocami przerobowymi, żeby faktycznie cieszyć się z samozatrudnienia.

Dodatkowym argumentem początkowego łączenia etatu z własną działalnością jest to, że na wstępie będziesz opłacać wyłącznie część składek ZUS (składka zdrowotna). W momencie, kiedy działalność staje się Twoim głównym i jedynym źródłem utrzymania, musisz zacząć płacić pełny ZUS.

Jednoosobowa działalność i dodatkowe obowiązki


Bycie swoim własnym szefem oznacza również, że trzeba wziąć na barki dodatkowe obowiązki, które wcześniej leżały po stronie osoby zatrudniającej. W tym momencie to Ty stajesz się odpowiedzialny/a za zakup niezbędnego sprzętu, zbieranie faktur, rozliczanie się na czas, pilnowanie badań okresowych i ubezpieczenie OC. Potrzebować będziesz także kogoś, kto zadba o Twoją księgowość, chyba że potrafisz zrobić to we własnym zakresie. Jeśli jednak chcesz wziąć również i tę odpowiedzialność na siebie, to zastanów się dwa razy – czy na pewno masz na to czas i odpowiednie kwalifikacje?

 

Jakie są zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej?


Skoro trudności już omówione, pora skupić się na przyjemniejszych aspektach samozatrudnienia, bo oczywiście i takie są. I to jest ich całkiem sporo!

1.       Własna działalność oznacza, że pracujesz kiedy chcesz i w jaki chcesz sposób. Możesz skupiać się wyłącznie na wizytach domowych, jak również zawrzeć kontrakt ze szpitalem lub inną placówką medyczną. Pamiętaj, że zasady kontraktu możesz (a nawet powinnaś/eś) negocjować i nieprawdą jest to, że będąc na własnej działalności, nigdy nie będziesz mieć np. płatnego urlopu. Da się to zrobić, tylko musisz nauczyć się walczyć o swoje.

2.       Mając legalnie założoną firmę, możesz się reklamować. Oczywiście przestrzegając ogólnych zasad platform i portali reklamowych dotyczących ograniczeń w zakresie branży zdrowotnej. W ten sposób zyskasz nowych klientów, rozszerzając swoją działalność.

3.       Osobiście ustalasz stawki za godzinę pracy lub konkretną usługę, a więc to właśnie od Ciebie zależy, ile ostatecznie będziesz zarabiać. I nie ma tu górnej granicy. Oczywiście warto stawiać sobie realistyczne cele i nie zakładać, że już na samym początku w miesiąc zarobisz niewyobrażalne kwoty. Jednak poprawa sytuacji materialnej jest jak najbardziej możliwa i warto o tym pamiętać.

4.       Nie jesteś związany wyłącznie z jednym pracodawcą. Możesz jednocześnie pozostawać zatrudnionym u kilku pracodawców, z każdym negocjując warunki swojego zatrudnienia. W razie rozwiązania jednej umowy nie zostajesz całkowicie bez pracy.

5.       Otwierają się przed Tobą nowe możliwości i perspektywy. Jeśli do tej pory problemem dla Ciebie była praca w równoważnym wymiarze czasu, na samozatrudnieniu możesz pracować w systemie dobowym. A jeśli masz prywatnych pacjentów, to na własnej działalności możesz im również wystawiać recepty.

6.       Własna firma to możliwość odliczania podatków za rzeczy i usługi związane z Twoją działalnością, np. za dojazdy do pracy, zakup materiałów potrzebnych do świadczenia usług czy konferencje i szkolenia rozwijające umiejętności zawodowe. Otwierają się przed Tobą również atrakcyjne możliwości leasingowe.

7.       Przechodząc w 100% na własną działalność, stajesz się osobą niezależną i w pełni samodzielną.

Jak widać, jednoosobowa działalność posiada wiele pozytywnych aspektów :)

Wciąż masz jakieś pytania?


Jeśli wciąż nie wiesz, czy jest to odpowiednie wyjście właśnie dla Ciebie i masz pytania związane z przejściem na samozatrudnienie? Więcej informacji znajdziecie pod tym linkiem :) Zachęcamy również do zadawania pytań pod jednym z naszych postów na Facebooku. Zebrane pytania pozwolą przygotować nam kolejne części wpisów.