Jednoosobowa działalność gospodarcza w ochronie zdrowia

  1. Home
  2. Temat: O portalu
  3. Jednoosobowa działalność gospodarcza w ochronie zdrowia
Jednoosobowa działalność gospodarcza w ochronie zdrowia

Jednoosobowa działalność gospodarcza w ochronie zdrowia

Pracujesz jako pielęgniarka, pielęgniarz położna lub położny i myślisz nad indywidualną praktyką? Wydaje Ci się, że lepiej spełnisz się na kontrakcie i jesteś gotowy/a na samozatrudnienie? A może już od dawna chcesz pójść na swoje i założyć własny gabinet pielęgniarski? Dzisiejszy wpis rozpoczyna nasz nowy cykl przybliżający temat prowadzenia własnej działalności gospodarczej, przeznaczony dla wszystkich osób zatrudnionych w branży ochrony zdrowia.

Zaczniemy od zupełnych podstaw, pokazując plusy, minusy i trudności, z jakimi mogą się zetknąć osoby, które chcą przejść na samozatrudnienie. Wiemy, że coraz więcej osób z naszej branży interesuje się tematem, głównie ze względu na możliwości zarobkowe i większą swobodę działania. Czy faktycznie jest to dobry pomysł i jak w ogóle się za to zabrać? Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami od osoby, która ma już w tym doświadczenie.

 

Jak zacząć i jakie trudności można napotkać?

Po pierwsze przejście na samozatrudnienie nie musi oznaczać, że z dnia na dzień porzucacie swoją obecną pracę. Wręcz przeciwnie, posiadanie etatu w innym miejscu jest jak najbardziej wskazane i rekomendowane. Może wiązać się to z większą ilością pracy na początek (i to po godzinach), ale jest zabezpieczeniem przed rozpoczęciem nowej przygody. Przygody, która w pierwszych chwilach może być dosyć niestabilna, dlatego nie warto rzucać się od razu na głęboką wodę.

Pamiętajcie, że własna działalność gospodarcza to większa swoboda, ale także odpowiedzialność za swoje działania. W tym również za pozyskiwanie pacjentów lub klientów. Jeśli na starcie nie masz wypracowanych kontaktów wśród osób prywatnych lub placówek medycznych, możesz nie zarabiać wcale. Za to zbyt duża liczba pacjentów i dyżurów przyniesie Ci dobre pieniądze, ale odbierze cały czas wolny, powodując zniechęcenie i przemęczenie, które w naszych zawodach potrafi być bardzo niebezpieczne. Posiadając własną działalność, trudno jest na początku odmówić jakiejkolwiek okazji do zarobku w myśl zasady – teraz klient jest, a za chwilę może go nie być. Trzeba nauczyć się mądrze zarządzać swoim czasem i mocami przerobowymi, żeby faktycznie cieszyć się z samozatrudnienia.

Dodatkowym argumentem początkowego łączenia etatu z własną działalnością jest to, że na wstępie będziesz opłacać wyłącznie część składek ZUS (składka zdrowotna). W momencie, kiedy działalność staje się Twoim głównym i jedynym źródłem utrzymania, musisz zacząć płacić pełny ZUS.    

Bycie swoim własnym szefem oznacza również, że trzeba wziąć na barki dodatkowe obowiązki, które wcześniej leżały po stronie osoby zatrudniającej. W tym momencie to Ty stajesz się odpowiedzialny/a za zakup niezbędnego sprzętu, zbieranie faktur, rozliczanie się na czas, pilnowanie badań okresowych i ubezpieczenie OC. Potrzebować będziesz także kogoś, kto zadba o Twoją księgowość, chyba że potrafisz zrobić to we własnym zakresie. Jeśli jednak chcesz wziąć również i tę odpowiedzialność na siebie, to zastanów się dwa razy – czy na pewno masz na to czas i odpowiednie kwalifikacje?

 

Jakie są zalety prowadzenia własnej działalności gospodarczej?

Skoro trudności już omówione, pora skupić się na przyjemniejszych aspektach samozatrudnienia, bo oczywiście i takie są. I to jest ich całkiem sporo!

1.       Własna działalność oznacza, że pracujesz kiedy chcesz i w jaki chcesz sposób. Możesz skupiać się wyłącznie na wizytach domowych, jak również zawrzeć kontrakt ze szpitalem lub inną placówką medyczną. Pamiętaj, że zasady kontraktu możesz (a nawet powinnaś/eś) negocjować i nieprawdą jest to, że będąc na własnej działalności, nigdy nie będziesz mieć np. płatnego urlopu. Da się to zrobić, tylko musisz nauczyć się walczyć o swoje.

2.       Mając legalnie założoną firmę, możesz się reklamować. Oczywiście przestrzegając ogólnych zasad platform i portali reklamowych dotyczących ograniczeń w zakresie branży zdrowotnej. W ten sposób zyskasz nowych klientów, rozszerzając swoją działalność.

3.       Osobiście ustalasz stawki za godzinę pracy lub konkretną usługę, a więc to właśnie od Ciebie zależy, ile ostatecznie będziesz zarabiać. I nie ma tu górnej granicy. Oczywiście warto stawiać sobie realistyczne cele i nie zakładać, że już na samym początku w miesiąc zarobisz niewyobrażalne kwoty. Jednak poprawa sytuacji materialnej jest jak najbardziej możliwa i warto o tym pamiętać.

4.       Nie jesteś związany wyłącznie z jednym pracodawcą. Możesz jednocześnie pozostawać zatrudnionym u kilku pracodawców, z każdym negocjując warunki swojego zatrudnienia. W razie rozwiązania jednej umowy nie zostajesz całkowicie bez pracy.

5.       Otwierają się przed Tobą nowe możliwości i perspektywy. Jeśli do tej pory problemem dla Ciebie była praca w równoważnym wymiarze czasu, na samozatrudnieniu możesz pracować w systemie dobowym. A jeśli masz prywatnych pacjentów, to na własnej działalności możesz im również wystawiać recepty.

6.       Własna firma to możliwość odliczania podatków za rzeczy i usługi związane z Twoją działalnością, np. za dojazdy do pracy, zakup materiałów potrzebnych do świadczenia usług czy konferencje i szkolenia rozwijające umiejętności zawodowe. Otwierają się przed Tobą również atrakcyjne możliwości leasingowe.

7.       Przechodząc w 100% na własną działalność, stajesz się osobą niezależną i w pełni samodzielną.

Jak widać, pozytywnych aspektów posiadania własnej firmy jest naprawdę sporo. Warto rozważyć taką formę zatrudnienia, nie zapominając jednocześnie o dodatkowych obowiązkach związanych z posiadaniem działalności gospodarczej.

Jeśli wciąż nie wiesz, czy jest to odpowiednie wyjście właśnie dla Ciebie i masz pytania związane z przejściem na samozatrudnienie, zachęcamy do zadawania ich pod jednym z naszych postów na Facebooku. Zebrane pytania pozwolą przygotować nam kolejne części wpisów.