Rana – jak samemu ją oczyścić i zmienić opatrunek?

  1. Home
  2. Temat: Zdrowie
  3. Rana - jak samemu ją oczyścić i zmienić opatrunek?
Rana – jak samemu ją oczyścić i zmienić opatrunek?

Rana – jak samemu ją oczyścić i zmienić opatrunek?

Rany przewlekłe (czyli utrzymujące się powyżej 6-8 tygodni pomimo przebiegającego leczenia) wymagają specjalistycznej opieki. Najlepiej byłoby, gdyby w takich przypadkach oczyszczeniem i zmianą opatrunku zajęła się pielęgniarka. Tylko co w sytuacji, kiedy nie możemy skorzystać z profesjonalnej pomocy, a poprzedni opatrunek uległ przesiąknięciu lub osoba chora zaczyna odczuwać pierwsze oznaki bólu?


Poniższe rady mają za zadanie pomóc w samodzielnej zmianie opatrunku przy zachowaniu możliwie jak najwyższych środków bezpieczeństwa. Wiemy, że każda rana jest inna i każda wymaga indywidualnego podejścia. Niestety wiemy również, że zdarzają się sytuacje nadzwyczajne, a poniższa wiedza może pomóc w poprawnej opiece nad raną, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Pamiętaj! Przed samodzielną zmianą opatrunku skonsultuj się telefonicznie ze swoją pielęgniarką. Podpowie jakie środki były dotychczas stosowane i rozwieje wszystkie wątpliwości.

Co należy przygotować?
Potrzebny będzie zestaw do zmiany opatrunku. Skompletuj poniższe elementy i ułóż wszystko w zasięgu ręki:

  • Gaziki (jałowe i niejałowe),

  • Rękawiczki (jałowe i niejałowe),

  • Sól fizjologiczną,

  • Wybrany lawaseptyk, czyli coś do oczyszczenia rany. Może to być np. Octenilin,

  • Krem chroniący brzegi rany, np. maść cholesterolowa z witaminą A, Cavilon czy Secura,

  • Antyseptyk, np. Microdacyn lub Sutrisept,

  • Opatrunek. Najlepiej stosować te same środki i opatrunki, które do tej pory używała pielęgniarka zajmująca się raną.


Proces oczyszczenia rany i założenia nowego opatrunku


Postępuj zgodnie z poniższymi punktami, zwracając szczególną uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny podczas całego procesu.

1. Umyj i zdezynfekuj ręce. Załóż rękawiczki niejałowe, a następnie zdejmij stary opatrunek. Jeżeli opatrunek jest mocno przyklejony i zdejmowanie go jest dla Ciebie bolesne, możesz nawilżyć brzegi (np. solą fizjologiczną), aby łatwiej się odkleił.

2. Umyj okolice rany. Weź niejałowe gaziki i umyj skórę wokół rany - możesz to zrobić za pomocą pianki do mycia lub po prostu zamoczyć je w wodzie z mydłem.

3. Teraz weź jałowe gaziki zmoczone wybranym lawaseptykiem i umyj samą ranę. Po przetarciu za każdym razem bierz nowy gazik - procedurę powtarzaj dopóki rana nie będzie oczyszczona.

4. Ranę popsikaj antyseptykiem i odczekaj do wyschnięcia. Kiedy będzie już sucha, brzegi posmaruj kremem.

5. Zdejmij rękawiczki. Powoli będziemy przechodzić do założenia nowego opatrunku. Pamiętaj, żeby przed założeniem jałowych rękawiczek otworzyć sobie wszystkie potrzebne opatrunki, a maści wycisnąć na jałowy gazik. Chodzi o to, żeby po założeniu rękawiczek nie dotykać już niczego niejałowego.

6. Zdezynfekuj ręce i załóż jałowe rękawiczki. Przystępujemy do założenia opatrunku.

7. Tak jak już pisaliśmy - każda rana jest inna. To jest ten moment, który musisz zawczasu skonsultować ze swoją pielęgniarką. Zapisz sobie czego użyć i w jakiej kolejności, a także z jaką częstotliwością zmieniać opatrunek.

8. Wykonuj czynności z należytą starannością, starając się nie zabrudzić rany. Po skończonej pracy zdejmij rękawiczki i umyj ręce.

 

Co w sytuacji, kiedy nie jesteś pewien co robić albo podejrzewasz, że z raną może dziać się coś niepokojącego?


Pamiętaj, że obecnie możesz skorzystać z teleopieki. Nie musisz wychodzić z domu lub czekać na wizytę. Cała procedura jest prosta - wysyłasz pielęgniarce zdjęcie swojej rany, dzięki czemu jest ona w stanie zdalnie kierować przebiegiem leczenia i w razie potrzeby je skorygować. Nie bój się, szybko zauważy niepokojące sygnały i będzie gotowa zareagować.

Ważne! Niemożliwe jest leczenie rany bez dobrze wykonanej fotografii oraz rozmowy telefonicznej, podczas której pielęgniarka będzie mogła zadać pytania np. odnośnie charakteru rany, czasu jej powstania, dotychczasowego leczenia, a także wielu innych aspektów. Dlatego nie wahaj się i nie próbuj leczyć się na własną rękę bez wcześniejszej konsultacji, tylko skorzystaj ze zdalnej pomocy.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o zawodzie pielęgniarki kliknij TUTAJ!